Audioguide
Höjdpunkter
- Nordiska museet på en timme


Nu kan du gå på en rundvandring och se det bästa i Nordiska museet på en timme! Låna en audioguide och följ kartan. Under vandringen i gallerierna högt ovanför den stora hallen berättas bland annat om det dukade 1600-talsbordet, om 1700-talets modedräkter och August Strindbergs originalmanuskript. Men också om museibyggnadens spännande historia och arkitektur.

Audioguiden kan lånas kostnadsfritt i receptionen.
Barnspåret finns endast på svenska.



Höjdpunkter finns även för barn! I audioguiden reser sig Gustav Vasa från sin tron i Stora hallen och följer med på en rundvandring till många spännande föremål och platser i museet.

Barnens Audioguide
Foto: Peter Segemark, ©Nordiska museet
 
Karta över HöjdpunkterLäs mer!
Lyssna på ett smakprov (MP3)Läs mer!















Syntolkad audioguide
- För utställningen Modemakt


I den nya utställningen Modemakt – 300 år av kläder, finns 13 taktila modeller av personer i historiska dräkter. Modellerna är skulpterade och ca 25 centimeter höga. Vill du lyssna på en syntolkning av figurerna kan du låna en audioguide i museets reception eller ladda ned guidningen som mp3-filer.

Om du har svårt att se rekommenderar vi att du har en ledsagare med dig för att på bästa sätt hitta till de taktila modellerna i utställningen.

Audioguide
 
Ladda ned syntolkad audioguide som mp3-filer (i en ZIP-fil)Läs mer!












Höjdpunkter finns på följande språk:

Svenska Lätt svenska Engelska  Tyska Spanska  Ryska Franska