Följ med till Nordiska museets konservatorsateljé där curator Susanna Strömqvist och konservatorerna Marie Schön, Katarina Olars och Chiara Romano tittar riktigt nära på hantverket i några unika coutureklänningar, uppsydda på NK:s Franska damskrädderi mellan 1902 och 1966. Du ser dem i verkligheten i utställningen Nordens Paris på Nordiska museet.
Under 2022 hittades en ridkavaj med etikett från NK:s Franska damskrädderi på Independent kostym i Stockholm. På baksidan av etiketten står "Fru I. Bergman". Kavajen är uppsydd 1937 för Ingrid Bergman som bar den i filmen En enda natt (1939).
Under NK:s Franskas epok växte den moderna garderoben växte fram och i utställningen finns en tidslinje över modets växlingar illustrerad av Tippan Nordén. Animering: Stephanie Sierau.
I de här fem filmerna får du se några av den moderna garderobens nyckelplagg:
En klänning var silhuett är typisk för The New Look som Christian Dior lanserade 1947 – runda axlar, smal midja och mycket vidd i kjolen.
Denna skimrande aftonklänning i draperad silverlamé bar "NK:s första dam", skådespelaren Karin Ekelund Sachs, på en kungamiddag 1965.
Svart var en modefärg när sällskapslivet kom igång igen efter första världskriget. Det speciella med den här klänningen är omsorgen i hantverket, även i detaljer som bara bäraren själv såg.
Denna klänning i skimrande Crêpe de chine och med stavpärlor i glas bär fortfarande synliga spår av festmiddagar med dans.
Denna röda festklänning har burits på två operapremiären, den första i Oslo 1960. Den andra gången något omsydd för att passa den då gravida ägarinnan.