Medarbetare

Välkommen att kontakta Nordiska museets medarbetare via telefon eller e-post. Sök på respektive avdelning eller klicka på "Alla" nedan för att få en lista i bokstavsordning på efternamn.

Adjam, Maryam

Intendent

Kunskap och förmedling

08-519 545 26

maryam.adjam@nordiskamuseet.se

Adolfsson, Thomas

Föremålsassistent

Samlingarna

08-519 545 49

thomas.adolfsson@nordiskamuseet.se

Ambrosiani, Aron

Producent digitala medier

Digital interaktion

08-519 545 64

aron.ambrosiani@nordiskamuseet.se

Andersson, Ann-Sofie

Trädgårdsbiträde

Julita gård

08-519 547 17

ann.sofie.andersson@nordiskamuseet.se

Andersson, Helena

Museivärd

Museiupplevelsen

08-519 547 70

helena.andersson@nordiskamuseet.se

Araskog-Toll, Christina

Museipedagog

Barn, familj och lärande

08-519 545 23

christina.araskog.toll@nordiskamuseet.se

Aspelin, Emma

Program- & konceptutvecklare

Kommunikation och program

08-519 546 05

emma.aspelin@nordiskamuseet.se

Axelsson, Fredrica

Bibliotekarie

Kunskap och förmedling

08-519 546 72

fredrica.axelsson@nordiskamuseet.se

Berger, Ulf

Föremålsassistent

Samlingarna

08-519 547 46

ulf.berger@nordiskamuseet.se

Bergqvist, Lena

Museipedagog

Barn, familj och lärande

08-519 547 71

lena.bergqvist@nordiskamuseet.se

Berthelin , Antoine

Trädgårdsmästare

Fastighet

08-519 545 54

076 721 75 22

antoine.berthelin@nordiskamuseet.se

Bertilsson, Per

Markskötare

Julita gård

08-51954530

per.bertilsson@nordiskamuseet.se

Bohm, Gunilla Hising

Utställningsproducent

Julita gård

08-519 545 27

gunilla.hising.bohm@nordiskamuseet.se

Bohm, Ingvar

Hantverkare

Julita gård

08-519 545 02

ingvar.bohm@nordiskamuseet.se

Braschoss, Dieter

Hantverkare/snickare

Julita gård

08-519 546 62

dieter.braschoss@nordiskamuseet.se

Burman, Olle

Marknadskommunikatör

Kommunikation och program

08-519 545 39

olle.burman@nordiskamuseet.se

Bursell Haglund, Ebba

Publik- & programkoordinator

Julita gård

08-519 54515

ebba.bursell.haglund@nordiskamuseet.se

Bäckman, Maria

Forskare

Samlingarna

08 519 545 16

Sidor