Gå till innehåll
Program

Konsert med Lars-Ánte Kuhmunen

En samisk man i samisk dräkt blickar ut över fjällen.

Konsert 6 feb 2026 kl. 15.30

Visa alla tider

Ingår i ord. entré

Stora hallen

Samisk jojk möter amerikansk folkmusik på Nordiska museet när prisade artisten Lars-Ánte Kuhmunen ger en eftermiddagskonsert på Samernas nationaldag 6 februari.

Hur låter det egentligen när renarna flyttar från fjället ner till skogslandskapet? Med rå urkraft tar den prisade artisten Lars-Ánte Kuhmunen med oss på en tur kantad av strapatser och utmaningar, som få utanför den samiska gemenskapen känner till.

Lars-Ánte är en musikalisk stigfinnare i fusionen mellan traditionell samisk jojk och amerikansk folkmusik, där jojken utgör det centrala elementet och färgas av instrument.

Med humor och självdistans använder Lars-Ánte sig av sina upplevelser som renskötare när han jojkar berget, renen och vinden. Missa inte konserten i Stora hallen på Samiska nationaldagen.

  • Konserten framförs mittemot restaurangen i Stora hallen
  • Begränsat antal sittplatser
  • Entré till museet ingår i konsertbiljetten

Om Lars-Ánte Kuhmunen

Lars Ánte Kuhmunen är renskötare och musiker hemmahörande i Gabna sameby, Kiruna kommun. Han började jojka redan som liten pojke och slog igenom mycket ung när han vann Sámi Grand Prix. För sitt första album Birrasis belönades Lars-Ánte Kuhmunen med Norwegian Folk Music Award för bästa nyskapande skiva. Idag räknas han till en av de främsta och mest tongivande jojkarna.

Kommande tillfällen

  • fredag 6 februari 2026, 15:30-16:30